Regulamin
Na wakacjach nie lubimy regulaminów, zasad i przepisów, bo mogą kojarzyć nam się źle, ale przestrzeganie zasad jest niezbędne, aby podczas spływu kajakowego było naprawdę bezpiecznie.
Regulamin wypożyczalni
- Wypożyczający ponosi odpowiedzialność materialną (finansową) za zniszczenie kajaków, wioseł, kamizelek i sprzętu, ich uszkodzenie lub utratę.
- Strony ustalają, że kwota odszkodowania, odpowiadająca wysokości kosztów naprawy zostanie podana przez Wypożyczającego, w przypadku sporu co do wartości kosztów strony zwrócą się o opinię biegłego sodowego do spraw wyceny pojazdów samochodowych i łodzi o dokonanie wyceny koszów naprawy. Koszt opinii pokrywa Wypożyczający. Po wyczerpaniu postępowania ugodowego każda ze stron ma prawo wystąpić na drogę postępowania sądowego.
- Kajaki, kamizelki, wiosła w chwili wydania Wypożyczającemu są sprawdzone technicznie i nie posiadają uszkodzeń. Wypożyczający sprawdził stan techniczny kajaków i sprzętu.
- Wypożyczalnia nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe w czasie użytkownika kajaków i sprzętu po ich wydaniu Wypożyczającemu na osobach, zwierzętach oraz rzeczach należących do Wypożyczającego lub innych osób. Po wypożyczeniu za eksploatacje odpowiada Wypożyczający.
- Wypożyczający przyjmuje do wiadomości, że niezwrócenie wynajętych kajaków i sprzętu lub innego przedmiotu stanowi przestępstwo przywłaszczenia przewidziane w art.204 kodeksu karnego i podlega każe pozbawienia wolności od 5 miesięcy do 5 lat.
- Wypożyczalnia nie ponosi odpowiedzialności za telefony, aparaty i inny sprzęt zniszczony lub zaginiony w czasie spływu.
- W razie utraty lub uszkodzenia przez Wypożyczającego kajaków i sprzętu jest on zobowiązany do zwrotu ich wartości z dnia, którym zwrot kajaków i sprzętu miał nastąpić.
- Ustalone ceny sprzętu wodnego:
- Kajak od 1500 zł do 2500 zł
- Wiosło 120 zł
- Kamizelka 80 zł
- Wypożyczenie sprzętu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu!
Regulamin i zasady bezpieczeństwa na spływie kajakowym
- Każdy uczestnik spływu dostaje kamizelkę asekuracyjną i sam odpowiada za swoje bezpieczeństwo i zdrowie w kajaku na wodzie.
- Nie wolno na wodzie w kajaku spożywać napoi alkoholowych, lub wsiadać do kajaka pod wpływem alkoholu.
- Każdy uczestnik nieumiejący pływać powinien płynąć w kajaku z osobą umiejącą pływać! Dzieci poniżej 15 roku życia powinny płynąć z osobą dorosłą umiejącą pływać!
- Nie wolno zdejmować na wodzie w kajaku kamizelki asekuracyjnej (kamizelka powinna być założona i ściśle przylegać do ciała).
- Nie wolno wstawać, lub siadać na burtach kajaka, kołysać się na boki lub odpychać wiosłami inne kajaki. Grozi to wywrotką, zniszczeniem sprzętu, w najgorszym wypadku utonięciem!
- Zabrania się wypływania przed prowadzącego i pozostawania za zamykającym spływ, podczas płynięcia załogi powinny płynąć w odstępach 10-15m zachowując zawsze kontakt wzrokowy z innymi załogami.
- W razie przeszkody na rzece lub wywrotki kajaka z jakiegoś powodu następna załoga podaje komendę STOP NA WODZIE! Wtedy pozostałe załogi podpływają do brzegów rzeki i kotwiczą łapiąc się czegoś (gałęzie, trawa, drzewo). Tylko najsprawniejsza załoga powinna pomagać poszkodowanym, inni czekają do końca usunięcia problemu.
- W przypadku zatoru na rzece należy płynąć pod prąd, czyli wiosłować do tyłu lub zatrzymać się przy brzegu, pozwalając przepłynąć przez przeszkodę tym, którzy płyną przed nami.
- Podczas pokonywania przeszkód, zakrętów, kładek można pomagać sobie wiosłem lub rękoma odpychając się od drzew, gałęzi lub brzegów rzeki. Pod kładkami wybieramy najwyższą stronę przepływu, kładziemy się w kajaku i układamy wiosła wzdłuż kajaka.
- Bełki obłożone kamieniami pokonujemy samym środkiem w celu obniżenia ryzyka rozbicia kajaka. Śluzy, jazy i niebezpieczne miejsca- wysiadamy na brzeg i przenosimy lądem kajak na druga stronę przeszkody.
- W razie wywrotki należy jak najszybciej wydostać się z wody i czekać na pomoc innych uczestników spływu.
- Uczestnicy spływu nie są ubezpieczeni, ubezpieczają się we własnym zakresie.
- Na spływie obowiązuje zakaz kąpieli w niedozwolonym miejscu.
- Uczestnicy spływu są zobowiązani do przestrzegania przepisów prawa wodnego, ochrony przyrody.
- Osoby niepełnoletnie biorą udział w spływie pod opieką osoby pełnoletniej, biorącej na siebie całkowitą odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo.
- Uczestnicy spływu są zobowiązani do kulturalnego zachowania na wodzie i w miejscu postoju.
- Prosimy o rozwagę i życzymy udanego spływu.